Bakteryjne zapalenie opon mózgowych

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych
duac żel Cholestaza ciążowa czyli żółtaczka ciążowa zagraża życiu dziecka

W bakteryjnym zapaleniu opon mózgowych dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który zajmuje przede wszystkim oponę miękką mózgu. W wyniku choroby powstają nieprawidłowości w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Najczęstszymi czynnikami etiologicznymi, które przyczyniają się do rozwoju choroby są pneumokoki, meningokoki, paciorkowce oraz gronkowce. Niekiedy choroba spowodowana jest przez wirusy. Do podstawowych objawów zapalenia opon mózgowych można zaliczyć bardzo intensywny, promieniujący ból głowy. Pojawia się także gorączka, nudności oraz wymioty. Można zaobserwować przyspieszenie tętna i oddechu chorego. Z czasem dochodzi do sztywności karku, objawów Brudzińskiego czy Kerniga.

Diagnostyka zapalenia opon mózgowych opiera się na badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego. Pobiera się go poprzez nakłucie lędźwi. W wyniku choroby, płyn ten zmienia zabarwienie na żółtawe. Podczas badania laboratoryjnego można z kolei wykryć wzrost ilości neutrofili, podwyższoną zawartość białka.

Leczenie uzależnione jest od czynnika etiologicznego, który spowodował chorobę. W przypadku infekcji bakteryjnej, wskazane jest zażywanie odpowiednich antybiotyków. Zazwyczaj podawane są one dożylnie. Jeżeli zapalenie opon mózgowych zostało spowodowane zakażeniem wirusowym, stosowane jest leczenie objawowe, zazwyczaj przy pomocy glikorotykosteroidów.