Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona
http://wyprzedzmeningokoki.pl/ Przeczytaj dlaczego żółtaczka dzieci karmionych piersią może być przyczyną zmartwienia

Choroba Parkinsona jest kolejną chorobą, najczęściej wieku podeszłego, która zaliczana jest także do schorzeń neurodegeneracyjnych. W miarę rozwoju choroby dochodzi do upośledzenia zarówno sprawności ruchowej, jak i intelektualnej.

Przyczyną choroby jest stopniowe zmniejszanie ilości dopaminy w mózgu chorego. Substancja ta jest niezwykle istotna w kontroli wszelkich mechanizmów ruchowych. Objawy choroby Parkinsona mogą pojawić się jednak dużo później, nawet w momencie, gdy zaniknie znaczna część komórek produkujących dopaminę. Dolegliwości związane z tą chorobą oraz tempo ich rozwoju jest dość zróżnicowane. Niemal u każdego chorego pojawia się wolniejszy chód oraz spowolnienie podstawowych czynności fizycznych. Z czasem dochodzi do drżenia rąk oraz sztywności mięśni. Mowa chorego staje się niezrozumiała przez najbliższych, ponadto chory ma problemy z połykaniem. Pacjenci mogą mieć także trudności z utrzymaniem równowagi, co może skutkować częstymi upadkami. Do nieco mniej charakterystycznych objawów zalicza się nadmierne ślinienie oraz pocenie.

Obecnie podstawowe leczenie opiera się na opóźnieniu pojawienia się poszczególnych dolegliwości. Nie ma możliwości wyeliminowania przyczyny choroby. Dzięki stosowanym lekom, można jednak znacznie przedłużyć życie. Bardzo ważna jest także odpowiednia rehabilitacja ruchowa czy indywidualnie dopasowana dieta.