Na czym polega stwardnienie rozsiane?

Na czym polega stwardnienie rozsiane?
zastanawia cię pytanie: żółtaczka a ciąża? zobacz sama! zobacz jaka dieta jest odpowiendia podczas żółtaczki

Stwardnienie rozsiane zalicza się do chorób degeneracyjnych układu nerwowego. Choroba ma charakter nawrotowy, z fazami remisji. Na skutek stwardnienia rozsianego dochodzi do zaniku mieliny, która otacza nerwy. Wówczas dochodzi do zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych. Zniszczenie mieliny odbywa się w wielu miejscach, różnych obszarów układu nerwowego. Początkowo zanikają dendryty, a następnie aksony.

Objawy choroby zależą od ognisk demielizacyjnych. Charakteryzują się zatem różnym nasileniem. Podstawowymi objawami w stwardnieniu rozsianym jest osłabienie rąk, ich drętwienie, a także mrowienie. Mogą się pojawić zaburzenia wzroku oraz mowy. Z czasem chorzy mają problemy z utrzymaniem równowagi. U wielu dochodzi do zaburzeń koncentracji. Można zaobserwować także zmiany zachowania, które spowodowane są zaburzeniami psychicznymi bądź emocjonalnymi.

Przyczyny tej choroby nie są dokładnie poznane. Zaobserwowano, że choroba najczęściej pojawia się między 20-stym a 40-stym rokiem życia. Stwardnienie rozsiane częściej występuje u kobiet. Część badaczy twierdzi, że choroba ma związek z zaburzeniami układu immunologicznego. Rozwój choroby również zależy od konkretnego przypadku. Zdarza się, że okres remisji trwa nawet kilka lat.

Podstawowymi lekami stosowanymi w tej chorobie są glikorotykosteroidy. Czasem podawane są leki immunosupresyjne. Wskazana jest również rehabilitacja oraz umiarkowana aktywność fizyczna.